Praha.cz

 
Jan Saudek vystavuje v podkroví Malostranské besedy
Pondělí, 14. duben 2014 06:31
Výstava Jana Saudka

Snad nejznámější český fotograf Jan Saudek vystavuje svá díla v pražské Malostranské besedě. Výstava nese název Odhalení, neboť zde umělec odhaluje svá díla veřejnosti. A jsou zde totiž i taková, která jste ještě nikde neměli možnost vidět. Prostory výstavy nabízejí příjemnou atmosféru, je odtud i krásný výhled na Prahu.Výstava fotografa Jana SaudkaJan Saudek přináší některá svá díla k nahlédnutí veřejnosti až nyní. „Ne že by je nechtěl dříve ukazovat, spíš nebyl prostor pro to, kde by se ukázaly," vysvětluje David Hanzlík z Malostranské besedy. Své místo již ovšem našla v galerijních trámových prostorách v podkroví historické budovy Malostranská beseda. „I proto je instalace výstavy velmi specifická. Obrazy a fotografie jsou pověšeny na háčcích, které jsou vyrobené z drátů, protože do trámů se nesmí vrtat ani zatloukat hřebíky," sděluje Hanzlík.


Výstava odhaluje 80 děl Jana Saudka, většina z nich je prodejních. I proto se počet prezentovaných kousků bude časem proměňovat. „Veřejnost zde uvidí kolem 50 fotografií a 30 obrazů," přibližuje Hanzlík. Vedle toho je součástí expozice také ukázka Saudkovy soukromé korespondence, která umožňuje vedle profesního pohled i do umělcova osobního života.


Nejen krásná umělecká díla, ale také jedinečný výhled na Prahu


Prostory výstavy poskytují návštěvníkům také jedinečný pohled na starou Prahu s dominantním Pražským hradem či Kostelem sv. Mikuláše. Některé fotografie jsou umístěné i na trámových podestách, z nichž je rovněž výhled na Malou Stranu. „V prostřední věži je navíc umístěn zvon Václav, takže se tady každou čtvrthodinu rozléhají jeho rezonance," říká umělecký šéf Malostranské besedy.


Můžete stát Saudkovi modelem


V rámci výstavy je možné se účastnit soutěže, jejíž vítěz bude stát modelem Janu Saudkovi. „Princip soutěže spočívá v tom, že se návštěvník našeho fotoateliéru oblékne do zde vystavených kostýmů, udělá snímek na mobil a pošle ho na facebookový profil výstavy," vysvětluje spoluautor výstavy, herec a moderátor Zdeněk Podhůrský.


Foto: impuls.cz

(rez)