Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Policie varuje před kapesními zloději
Policie varuje před kapesními zloději
Úterý, 05. duben 2016 16:13
Policie varuje před kapesními zloději

U jiných druhů kriminality se pachatelé stále zdokonalují a hledají nové triky a finty, u kapesních krádeží je k tomu ale nic nenutí, pachatelé většinou nic nového nehledají a zůstávají dlouhodobě u ověřených postupů. Pomáháme jim sami svým stereotypním jednáním a nepozorností. Proto policie přichází s novou preventivně informační kampaní zaměřenou především na kapesní krádeže.V posledních letech je patrné, že se stále více lidí snaží ochránit svůj majetek a v rámci preventivních opatření využívá různé formy a druhy zabezpečení. To je pravděpodobně jeden z faktorů, který výrazně ovlivnil znatelný pokles majetkové kriminality v loňském roce, jak je zřejmé z policejní výroční zprávy ke kriminalitě za rok 2015 . Jedním z mála druhů kriminality, u kterého byl v roce 2015 zaznamenán nárůst, jsou právě kapesní krádeže.


Nová preventivně informační kampaň chce proto upozornit na některé negativní stereotypy v chování, které jsou výrazným kriminogenním faktorem, který ovlivňuje rozhodování a směřování pachatele ke konkrétní oběti krádeže. Právě tyto situace jsou zachyceny na plakátech, které by měly veřejnost informovat o rizikových místech, postupech zlodějů a především prevencí. Plakáty a vizuály se postupně objeví v policejních služebnách, v prostorách pražského magistrátu, v dopravních prostředcích apod.


Nejčastější způsoby okradení


Krádeže peněženek a telefonů ze zadních kapes kalhot – pachatelé se zaměřují na osoby, které nosí své věci v zadních kapsách kalhot. Na vhodných místech s vysokou koncentrací osob se na oběť natlačí a věci odcizí. Cenné věci nenoste v zadních kapsách kalhot!


Krádeže věcí z batohů nesených na zádech – pachatelé vyhledávají místa s vysokou koncentrací osob a zde se zaměřují na ty, kteří mají batoh na zádech. Natlačí se na svou oběť a po rozepnutí kradou věci z batohu. Na rizikových místech je lépe mít batoh v ruce nebo na hrudi!


Krádeže mobilních telefonů – pachatelé navštěvují místa, kde si lidé odkládají své mobilní telefony na stůl. Vyčkávají na vhodný okamžik, kdy se majitel zaměří na jinou činnost a svůj telefon si nehlídá. Následně se přiblíží a nepozorovaně telefon odcizí. Nenechávejte své věci bez dozoru!


Krádeže věcí z kabelek a tašek – pachatelé se v hromadných dopravních prostředcích zaměřují na osoby, které mají přes rameno kabelku či tašku. V přeplněném prostoru se natlačí na svou oběť a po rozepnutí kradou vše cenné. K okradení využívají často i okamžik nastupování, vystupování či jízdy po eskalátoru. Při nastupování, jízdě i vystupování z prostředků MHD mějte kabelku pod dohledem, nejlépe na klíně nebo před tělem!


Krádeže věcí z nákupních vozíků – pachatelé se v prodejnách zaměřují na nakupující, kteří si svá zavazadla odkládají do nákupních vozíků. Využívají jejich nepozornosti a těchto zavazadel se nepozorovaně zmocní. Neodkládejte své věci do nákupních vozíků!


Zdroj, úvodní foto: policie.cz, pixabay.com

(zmk)Policie varuje před kapesními zloději