Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Nový portál nás povede Čistou stopou Prahou
Nový portál nás povede Čistou stopou Prahou
Neděle, 03. duben 2016 10:44
Nový portál nás povede Čistou stopou Prahou

Portál s názvem Čistou stopou Prahou je zaměřený na poskytování informací o problematice a udržitelnosti městské dopravy a hlavní město Praha jej spouští právě teď, začátkem dubna. Navazující stejnojmenná kampaň bude zaměřena kromě různých způsobů individuální dopravy také na problematiku bezbariérovosti města, městské logistiky nebo elektromobility.„Má vize budoucnosti pražské dopravy je založena na tom, že Pražanům vytvoříme co nejoptimálnější podmínky, aby mohli pohodlně využívat různé typy dopravy a vzájemně je kombinovat podle své potřeby. Osobně si přeji, aby lidé, když jim to situace umožní, nechali své auto zaparkované před domem, a co nejvíce využívali naši MHD nebo vyrazili na kole. Vyjde je to levněji a pomůže tak dopravní situaci i ovzduší v Praze,“ přiblížil záměr celého projektu náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek.


Praha má dlouhodobě problém s vysokou koncentrací škodlivých látek v ovzduší, které zhruba ze 70 % pochází z nadměrného využívání individuální automobilové dopravy. Přesto se hlavní město nechce v této chvíli vydat po vzoru jiných evropských měst cestou zpoplatnění nebo úplného zákazu vjezdu aut do centra.


Vedení Prahy chce motivovat obyvatele k tomu, aby jim samotným záleželo na stavu prostředí, ve kterém žijí. Chce jim poskytnout dostatek informací, aby se Pražané sami mohli rozhodnout, jak se chtějí pohybovat, a vytvořit prostředí, ve kterém se budou moct dopravovat bezpečně a efektivně nejen v automobilu, ale také pěšky, na kole nebo veřejnou hromadnou dopravou.


Praze velmi podobná a nedaleká metropole Vídeň se už poněkolikáté stala nejpříjemnějším místem pro život na světě. Zásadní podíl na jejím umístění má podpora chůze, jízdy na kole a MHD jako hlavních způsobů dopravy, s velkým důrazem na kvalitu veřejných prostranství, která jsou věnována občanům a jejich aktivitám.


Informace o ekologických a udržitelných způsobech individuální přepravy bude nový portál Čistou stopu Prahou poskytovat zde . Návštěvníci na nových stránkách najdou zpravodajství o pražském ovzduší, novinkách v MHD, tipy pro pěší i pro cyklisty. Seznámí se s projekty na podporu udržitelné mobility a mohou zde využít i cestu, jak se k jednotlivým projektům osobně vyjádřit.


Zdroj, úvodní foto: praha.eu, wikimedia.org, ŠJů

(zmk)Nový portál nás povede Čistou stopou Prahou